Najczęściej zadawane pytania

P. Dlaczego powinienem wybrać okno dachowe Keylite zamiast okna fasadowego?
W porównaniu z fasadowym, okna dachowe Keylite dostarczają więcej światła przy porównywalwnej wielkości przeszklenia. Przy dachu o kącie nachylenia 45 stopni okno dachowe Keylite dostarcza nawet 40% światła więcej. Okno dachowe pozwala na swobodny dostęp światła dziennego, w odróżnieniu od okna fasadowego, zainstalowanego w ograniczającej dopływ promieni słonecznych lukarnie. Ponadto okno dachowe jest łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu. Lukarna generuje również większe straty ciepła.
P. Czy okna dachowe Keylite objęte są gwarancją?
Wszystkie okna dachowe Keylite produkowane są z najwyższej jakości materiałów oraz przy zastosowaniu najnowszych technologii, co gwarantuje wiele lat bezproblemowej eksploatacji. Wszystkie okna dachowe Keylite posiadają 10- letnią gwarancję- możesz zarejestrować swoje okno przy pomocy formularza online.
P. Jak określić jaki rozmiar okna będzie odpowiedni do danego pomieszczenia?
Zalecamy, aby powierzchnia przeszklenia okna dachowego stanowiła minimum 10% powierzchni pomieszczenia, w którym sie znajduje. Jednak zwiększenie powierzchni przeszklania do około 20% spowoduje uzyskanie bardzo dobrego efektu, niezależnie od umiejscowienia okien dachowych.
P. Skrzydło mojego obrotowego okna dachowego opada po otwarciu. Jak można rozwiązać ten problem?
Powodem wystąpienia tego problemu może być zbyt duży kąt nachylenia dachu, w którym zamontowane jest okno. Spsobem na wyeliminowanie tego problemu może być zastosowanie twardszych sprężyn w zawiasach, co jest w tej chwili standardem we wszystkich oknach dachowych Keylite.
P. Czy moje okna dachowe zabezpieczają mnie przed próbą wtargnięcia z zewnątrz?
Istnieje możliwość zabezpieczenia okna przed niepożądanym otwarciem za
pomocą zamka z kluczykiem. Jest on niezbędny, aby okno spełniało normy bezpieczeństwa NHBC. Obowiązkiem projektanta jest określenie, gdzie należy spełnić te wymagania (zabezpieczenie przed włamaniem – wyciąg BBA).
P. Dlaczego w rogach mojego okna pojawia sie pleśń?
Powodem pojawienia się pleśni w narożach okien może być zawilgocenie drewna.
Wilgoć związana jest z kondensacją pary wodnej na powierzchni szyby. Można temu zapobiec, instalując grzejnik bezpośrednio pod oknem. Takie rozwiązanie spowoduje zanik zjawiska kondensacji pary wodnej na szybie (patrz instrukcja montażu okna).
P. Jak umyc okno klapowe?
Skrzydło każdego okna dachowego Keylite można obrócić o 180 stopni, dzięki czemu można uzyskać dostęp do zewnętrznej szyby.
P. Jak dużo miejsca na dachu potrzeba, aby zamontować okno dachowe Keylite?
Należy pozostawić przestrzeń większą o 20- 40 mm od wysokości i szerokości okna. Musisz również upewnić się, że okno zamontowane jest w jednej płaszczyźnie, z zachowaniem pionu i poziomu.
P. Dlaczego mój dach przecieka?
W 99% przypadków powodem przciekania jest błędny montaż . Do najczęstrzych błędów montażowych należą:

 • Niewłaściwy montaż elementów bocznych oblachowania okna.
 • Niewłaściwe połączenie kaptura i górnego elementu kołnierza.
 • Brak dolegania pomiędzy poszczególnymi elementami bocznego oblachowania okna.
 • Brak którejś z uszczelek.
 • Montaż elementów kołnierza w niewłaściwej kolejności.
 • Montaż okna na dachu o nachyleniu mniejszym niż 15 stopni.
P. Jak działają rolety elektryczne?
Keylite oferuje okna wyposażone w roletę, która może być sterowana zdalnie na dwa sposby- za pomocą kontrolera naściennego i pilota obsługującego również funkcję otwierania i zamykania okna.
P. Czy mogę zamówić roletę z dotarczonej przez mnie tkaniny?
Keylite może dostarczyć mechanizm rolety, który przystosowany jest do zastosowania tkaniny kupującego. (Zaleca się, aby tkaninę na rolecie istalowała firma zajmująca się produkcją rolet.)
P. Czy każda roleta może być zasilana elektrycznie?
Ze sterowaniem elektrycznym dostępne są zarówno rolety montowane na szkrzydle okna jak i zintegrowane rolety w pakiecie szybowym. Możemy również dostarczyć żaluzję wenecką, jest jednak ona sterowana z innego niż standardowy pilota, którego zasięg wynosi 2,5 m.
P. Jak zamontuję rolety do okien dachowych Keylite?
Instalacja rolety jest bardzo prosta. Wraz z każdym produktem Keylite dostarcza szczegółową instrukcję montażu, która sprawia, że może go przeprowadzić praktycznie każdy.
Aby zobaczyć film z instrukcją montażu rolety, kliknij tutaj.
P. Jaki jest minimalny kąt nachylenia dachu, który pozwala na instalację okna dachowego Keylite?
Minimalny kąt nachylenia dachu, który jest wymagany, aby poprawnie zamontować okno dachowe Keylite, to 15 stopni. W przypadku mniejszego nachylenia montaż okna jest możliwy przy zastosowaniu zestawu FRS.
P. Czy każde okno dachowe Keylite występuje z białym wykończeniem?
TBiałe wykończenie jest dostępne w całej gamie okien dachowych Keylite.
Okna dachowe z białym wykończeniem (WF) są idealne do kuchni oraz łazianek, a także każdego innego pomieszczenia o podwyższonej wilgotności. Zastosowany w tego typu oknach lakier jest wyjątkowo odporny na wilgoć i sprawia, że okna nie wymagają żadnej konserwacji przez lata.
P. Czy okno ewakuacyjne musi mieć określoną wysokość?
Okno ewakuacyjne powinno posiadać światło przejścia o powierzchni co najmniej 0,33 m2 oraz minmalną wysokość i szerokość 450 mm.
P. Czy kołnierze uszczelniające są odporne na warunki atmosferyczne?
Keylite oferuje całą gamę kołnierzy uszczelniających dopasownych do każdego pokrycia i nachylenia dachu. Wszystkie kołnierze zostały sprawdzone pod kątem szczelności. Wszystkie kołnierze produkowane są z ognioodpornego ABS-u, dzięki czemu posiada odporność ogniową na poziomie AA zgodnie z normą BS476. Oznacza to, że mogą być stosowane na dachach bez ograniczeń w zakresie ilości i rozmieszczenia.
P. Jak sprawdzić czy okno zostało zamontowane prawidłowo?
Najprostszą metodą sprawdzenia, czy okno zostało zamontowa
ne prawidłowo, jest pomiar przekątnych. Zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami montażu, które dostępne są tutaj.
P. Jakiego kołnierza należy użyć w przypadku zastoswania systemu Sun Lite na dachu z pokryciem płaskim?
W przypadku świetlika o średnicy 250 mm na pokrycie płaskie możemy dostarczyć jedynie system ze sztywną rurą. W przypadku świetlika o średnicy 350 mm deflektor dachowy pozwala na zastosowanie zarówno sztywnej, jak i elastycznej rury świetlnej.
P. Czy świetliki tunelowe Sun Lite objęte są gwarancją?
Świetliki tunelowe systemu Sun Lite zostały zaprojektowane i opracowane zgodnie z systemem zarządzania jakością ISO 9001. Deflektor dachowy został wykonany z użyciem 3 mm przezroczystego poliwęglanu stabilizowanego promieniami UV. Ma 10-letnią gwarancję (obsługiwaną przez producenta poliwęglanu) na uszkodzenia mechaniczne, nadmierne żółknięcie oraz utratę przezierności. Proces produkcji również został
sprawdzony przez dostawcę poliwęglanu, a gwarancja została rozszerzona także na pozostałe elementy systemu.
Przeszklenia i kołnierze zostały poddane próbom udarności zgodnie z normą EN 1873. Przeszklenia dachowe,
zgodnie z normą HSG33 “Bezpieczeństwo w pracach na dachu”, traktować należy jako niełamliwe. Rury świetlne
oraz kolanka objęte są 25-letnią gwarancją, co oznacza, że w tym czasie nie dojdzie do ich rozerwania, zżółknięcia, ściemnienia, odklejenia czy powstania pęcherzy. Materiał zachowa swoje własności o dbijające, nawet po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.
P. Czy aby zainstalować świetlik tunelowy potrzebuję zezwolenia?
Dla mniejszych rozmiarów pozwolenie nie jest wymagane, ponieważ jest on traktowany jak komin lub przewód wentylacyjny. Pozwolenie należy uzyskać w sytuacji, gdy montaż ma się odbywać w budynku znajdującym się w rejestrze zabytków. W obiektach objętych dozorem konserwatorskim najczęściej stosuje się świetliki w wersji In-Line lub Traditional zamiast standardowej kopuły.
P. Czy istnieje ograniczenie w długości rury świetlnej w świetlikach tunelowych?
Oczywiście, długość rury ma wpływ na skuteczność świetlików tunelowych. Przy rozwiązaniach wymagających dłuższych rur rekomenduje się zastosowanie rury sztywnej.
P. Jaki poziom doświetlenia możemy uzyskać dzięki świetlikom tunelowym systemu Sun Lite?
Skuteczność świetlików zależy od warunków panujących na zewnątrz, natężenia oświetlenia oraz innych czynników, takich jak: typ rury (elastyczna czy sztywna), średnica rury, oraz liczba zagięć układu.
P. Jakie wymiary otworu w dachu są wymagane dla montażu okien z systemem FRS?
Wielkość otworu do montażu okien z systemem FRS to:

 • szerokość okna -20mm
 • wysokość okna + 175 mm
P. Czy współczynnik odbicia rury świetlnej świetlika tunelowego jest istotny?
Tak. Świetliki tunelowe systemu Sun Lite dostępne są z w dwóch wersjach, różniących się współczynnikiem refleksyjności; z rurą sztywną typu SR 85, która od wewnątrz pokryta jest warstwą czystego aluminium i posiada współczynnik obicia na poziomie 95% oraz z rurą elastyczną, która charakteryzuje się współczynnikiem odbicia na niższym poziomie.
P. Czy rura świetlna w świetlikach tunelowych Sun Lite może skręcać?
Dla uzyskania maksymanie dobrego efektu rura świetlna powinna być prosta na tyle, ile to możliwe. Ponieważ czesto umieszczenie dyfuzora sufitowego bezpośrednio nad dyfuzorem dachowym nie jest możliwe, istnieje możliwość przesunięcia ich względem siebie za pomocą dwóch kolanek znajdujących sie w zestawie. Są one regulowane w zakresie do 30 stopni względem pionu. Należy unikać wszelkich innych zgięć rury świetlnej, niż te za pomocą kolanek, ponieważ wpływa to negatywnie na możliwości przenoszenia światła przez cały układ. Świetliki z rurą elastyczną mają większe możliwości montażu, jednak ich współczynnik odbicia jest znacznie niższy.
P. Co to jest odbłyśnik słoneczny?
Jest to unikatowe, opcjonalnie montowane pod przeszkleniem deflektora dachowego urządzenie. Skupia on padające na niego promienie słoneczne i kieruje je do deflektora sufitowego. Badania wykazały, że skierowany na południe odbłyśnik słoneczny pozwala zwiększyć skuteczność świetlika nawet o 20%.
P. W jaki spsoób zastosowanie świetlików tunelowych Sun Lite zwiększa energooszczędność budynków?
Świetliki tunelowe Sun Lite to wydajny i efektywny sposób na oświetlenie światłem naturalnym pomieszczeń, w których nie ma możliwości instalacji tradycyjnych okien. Zastosowanie ich eliminuje konieczność oświetlania przy pomocy światła elektrycznego za dnia. Stosowanie świetlików tunelowych zmniejsza zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie ogranicza emisję CO2 do atmosfery.
P. Iloma oknami dachowymi można sterować za pomocą przełącznika naściennego lub pilota?
Jesteśmy w stanie zaproponować wiele różnych rozwiązań, tak aby maksymalnie dostosować się do konkretnych wymagań kupującego. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta pod nr tel. +48 864 753 120.
P. Jaka odległość jest wymagana pomiędzy oknami dachowymi w systemach Combii i Bi-Lite?
Odległości pomiędzy oknami w tych systemach są nastepujące:

 • Combii: Standardowa odległość pomiędzy oknami wynosi 100 mm, jednak jesteśmy wstanie wykonać łączenie o każdej szerokości w zakresie pomiędzy 18 a 200 mm.
 • Bi- Lite: Kołnierze uszczelniające systemu Bi- Lite wymagają odległości pomiędzy oknami wynoszącej 100 mm.
P. Jakie informacje należy podać, aby zamówić zestaw z oknami kolankowymi VBL?
Zamówienie zestawu z oknem kolankowym VBL wymaga podania natępujących informacji:

 • Rozmiar okna dachowego.
 • Wysokość okna kolankowego (950 lub 600 mm)
 • Typ okna dachowego (CP lub TH)
 • Rodzaj szklenia
 • Kąt nachylenia dachu
 • Typ kołnierza uszczelniającego
P. Czy istnieje możliość zamontowania sterowania elektrycznego na już zainstalowanym oknie?
Tak, istnieje możliwość instalacji sterowania elektrycznego na już zamontowanym oknie dachowym. Zestaw instalacyjny zawiera wszystkie niezbędne podzespoły wraz z instrukcją montażu i schematem podłączenia.
P. Czy istnieje możliwość zainstalowania sterowania elektrycznego na oknie klapowym lub użycia tego typu okna w charakterze klapy oddymiającej?
Nie jest to jednak zalecane, ponieważ jest to system dedykowany oknom o centralnej osi obrotu. Użycie okna klapowego w charakterze klapy oddymiającej nie ma sensu, ponieważ takie rozwiązanie nie spełni wymagań w zakresie poziomu wentylacji przewidzianych przepisami przeciwpożarowymi.
P. Czy zintegrowaną roletą wewnątrz pakietu szybowego można sterować za pomocą pilota okna dachowego?
Istnieje możliwość zaprogramowania pilota tak, aby obsługiwał zarówno okno, jak i roletę.
P. Czy fabryczny montaż sterowania elektrycznego w oknie dachowym jest dodatkowo płatny?
Fabryczny montaż sterowania elektrycznego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koszt napędu obejmuje również jego montaż.